Muzeum Staszica zaprasza na wyjątkowe spotkania

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#piła   #muzeum staszica   #wystawa fotograficzna   #promocja książki

Muzeum Staszica w Pile zaprasza w połowie grudnia na dwa wyjątkowe spotkania - na wystawę fotografii iluzorycznych Lucjana Demidowskiego oraz na promocję książki urodzonej w przedwojennej Pile Piete Kuhr - dziecięcych dzienników wojennych z lat 1914-18.

Otwarcie wystawy Lucjana Demidowskiego "Obrazy iluzoryczne" zaplanowane jest na piątek 15.12.2017 r., na godz. 18.00 w Galerii Muzeum Staszica przy ul. Browarnej 18.

Marcin Sudziński, fotograf, tak pisze o twórczości Demidowskiego: Niewinne z pozoru zabawy z lustrami skutkowały wieloma ciekawymi, monochromatycznymi obrazami, których bohaterami były krajobrazy, przedmioty, prawie nigdy ludzie. Te zabawy miały zawsze performatywny charakter, stanowiły minispektakle prezentowane głównie samej naturze: ziemi, niebu, drzewom, kamieniom i skałom. Lustra wyglądały dość dziwnie, odbijając fragmenty otoczenia. Nie na ścianie domu, a w polu, bez ram, czyste tafle stanowiły doskonałe zaburzenie krajobrazu. Były jak portale do innego świata. Mimo tego że zapraszały, aby się do nich zbliżyć, nikomu nie dane było przez nie przejść, bo ta podróż jest zarezerwowana chyba tylko dla szaleńców... albo dzieci. Podróż w świat fotografii Lucjana Demidowskiego jest podróżą przez świat zabawy i wyobraźni. Godzimy się na tę konwencję, ale mamy jednocześnie cichą nadzieję, że pewnego dnia naprawdę zanurzymy się w czystej tafli lustra.

Zachęcamy do zapoznania się ze światem zabawy i wyobraźni z towarzyszeniem luster.

W niedzielę 17.12.2017 r. o godz. 17.00 w Sali Kameralnej RCK odbędzie się spotkanie promujące książkę Piete Kuhr "... znów się tam spotkamy" (dziennik wojenny dziewczynki z lat 1914-1918). Elfriede Kuhr urodziła się w przedwojennej Pile w 1902 r. Mieszkała nieopodal dworca PKP. Jej zapiski z czasów pierwszej wojny światowej to bodaj jedyny dziecięcy dziennik tego typu z tamtych lat. Na spotkanie zapraszamy wszystkich pilan, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat historii swojego miasta.

Promocja książki Piete Kuhr
W weekend każdy znajdzie coś dla siebie
Cenzura w Powiecie Pilskim (OPINIA)

red. | źródło: Marika Naskręt, zdjęcia: Muzeum Stanisława Staszica w Pile