Pilscy policjanci z "Kryształowymi gwiazdami"

04.12.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#piła   #poznań województwo wielkopolskie   #kwp w poznaniu   #kpp w pile   #kryształowa gwiazda   #wyróżnienie   #odznaczenie   

Sześcioro funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Pile zostało wyróżnionych „Kryształowymi gwiazdami", przyznawanymi tym policjantkom i policjantom, którzy uratowali ludzkie życie, wykazując się szczególną odwagą i determinacją w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. W tym roku takie odznaczenia otrzymało 124 funkcjonariuszy z terenu województwa wielkopolskiego. 

 

„Kryształową gwiazdę ze wstęgą" otrzymali:
 
- podkom. Krzysztofa Lewandowska, sierż. sztab. Włodzimierz Starynowicz i sierż. sztab. Wojciech Kowalewski – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile oraz mł. asp. Justyna Przybył – policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie.
 
"8 kwietnia 2017 roku, w/w policjantki pełniące dyżury negocjatorów policyjnych w swoich jednostkach, zostały skierowane przez dyżurnego Policji w Pile, na ulicę Wojska Polskiego, gdzie z okna na 9. piętrze budynku wystawały nogi mężczyzny. Na miejsce został również wysłany patrol w/wym. policjantów. Negocjatorki natychmiast przystąpiły do negocjacji z mężczyzną, który w pewnym momencie nawet wisiał za oknem trzymając się rękoma za parapet. Desperat rozmawiał tylko z negocjatorkami, a funkcjonariuszom nie pozwolił podchodzić do okna. W pewnym momencie policjantki wykorzystały moment nieuwagi niedoszłego samobójcy i wciągnęły go przy pomocy policjantów na klatkę schodową. Szybka i zdecydowana interwencja mundurowych uratowała mu życie" - czytamy w uzasadnieniu na stronie KPP w Pile. 
 
„Kryształową gwiazdę" otrzymali:
 
- st. sierż. Oskar Forecki i st. sierż. Krzysztof Przybyłko – policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile.
 
"22 czerwca 2017 roku, funkcjonariusze interweniowali w mieszkaniu młodego mężczyzny, który po kłótni z bliską osobą zagroził, że odbierze sobie życie. Na miejscu policjanci zastali mężczyznę siedzącego na parapecie okna. Mieszkanie znajdowało się na trzecim piętrzę budynku. Desperat widząc policjantów oświadczył im, żeby lepiej nie podchodzili. Mundurowi wykorzystując chwilę nieuwagi mężczyzny, obezwładnili go i zdjęli z parapetu" - informuje Komenda Powiatowa Policji w Pile.
 
- sierż. sztab. Artur Nicpoń – policjant z Komendy Powiatowej Policji w Pile.
 
"23 czerwca 2017 roku, policjant miał dzień wolny i wychodząc ze swojego mieszkania, usłyszał  wołanie o pomoc dochodzące z jednego z sąsiednich lokali mieszkalnych. Z uwagi na to, że drzwi od tego mieszkania były zamknięte, a kontakt z osobą wewnątrz mieszkania był utrudniony, funkcjonariusz wrócił do swojego mieszkania, wyszedł na balkon i przechodząc przez kilka sąsiednich balkonów wszedł przez uchylone okno do mieszkania sąsiadki. W mieszkaniu policjant znalazł 76-letnią kobietę leżącą na podłodze,  która zakrztusiła się pokarmem i zasłabła. A. Nicpoń wezwał na pomoc karetkę pogotowia, a ratownicy medyczni zaopiekowali się starszą panią" - taka relacja znajduje się na stronie pilskiej komendy powiatowej
 

Tegoroczna gala wręczenia "Kryształowych gwiazd" odbyła się w poznańskim Domu Żołnierza. Uznanie i wdzięczność nagrodzonym piolicjantom wyraził Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka, który wspólnie z przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego podinsp. Andrzejem Szarym wręczył funkcjonariuszom te wyjątkowe wyróżnienia. W gronie zaproszonych gości, którzy dołączyli do gratulacji szefa wielkopolskich stróżów prawa, byli także przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych, urzędów i instytucji na co dzień współpracujących z wielkopolską Policją.  

To może Cię także zainteresować:
W weekend każdy znajdzie coś dla siebie
Cenzura w Powiecie Pilskim (OPINIA)
13 grudnia – powtórka z rozrywki

red. | źródło: PP24.info.pl, KPP w Pile; zdjęcia: KPP w Pile