Znany aktor ambasadorem pilskiej inicjatywy

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#piła   #europejski tydzien redukcji odpadów   #wspóldzielnia   #tarpil   #gwda   #prgok   #zaz   #nowe horyzonty

Piotr Zelt został ambasadorem funkcjonującej na Małym Rynku "Współdzielni". Znany aktor teatralny i filmowy odwiedził pawilon w ramach akcji: Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów i na tyle spodobał się mu pilski unikatowy pomysł, że zgodził się go promować i to nie tylko w w swoim środowisku zawodowym.

Nim jednak do "Współdzielini" trafił Piotr Zelt, w pawilonie odbyła się pilska inauguracja Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów.  Jest to coroczna inicjatywa promująca postawy zapobiegania powstawaniu odpadów oraz właściwego postępowania z już wytworzonymi odpadami. W Pile akcji patronują podmioty, założyciele "Współdzielni", którymi są: miejskie spółki - Gwda, Tarpil i Inwest-Park oraz Związek Międzygminny „PRGOK”, Zakład Aktywności Zawodowej, Repair Cafe i  Spółdzielnia Socjalna „Nowe Horyzonty”.

- W Europie każdego roku wytwarza się miliardy ton śmieci. Odpady zanieczyszczają środowisko oraz przyczyniają się do zwiększonej emisji gazów cieplarnianych, a co za tym idzie – zmian klimatycznych. Działania realizowane w ramach Tygodnia odnoszą się do zasady „3R” – reduce (zapobiegaj powstawaniu), reuse (ponownie używaj), recycle (poddawaj recyklingowi), która stanowi jeden z filarów zrównoważonego rozwoju. Czyli na przykład - jeśli kupujemy pastę do zębów, ty wybierajmy produkt w jednym opakowaniu,  a nie pastę zapakowaną w tubkę i pudełko owinięte dodatkowo folią - mówił Tomasz Wojciechowski, prezes spółki "Gwda" i dodał: - Takimi działaniami chcemy uwiadomić konsumentom, że swoimi portfelami, mogą wymusić na producentach wytwarzanie produktów, bez zbędnych opakowań zanieczyszczających później środowisko. Środowisko, które się kurczy, a które w jak najlepszym porządku musimy zostawić następnym pokoleniom.

Dlatego też do idei Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów dostosowano program akcji prowadzonej przez "Współdzielnię". W położonym na na Małym Rynku pawilonie szyto z "niemodnych" i zużytych firan lekkie i trwałe woreczki do pakowania owoców i warzyw (zastępują torby foliowe). Pracujących na targowisku handlowców zachęcano do segregowania odpadów i korzystania z wprowadzonych przez Tarpil pojemników na biodpady (Pozwoli to wywieźć je później do kompostowania.). Sprzedawano torby wielokrotnego użytku, które Zakład Aktywności Zawodowej wyprodukował ze starych banerów reklamowych.

Akcję promował program artystyczny przygotowany przez uczniów klas patronackich PRGOK i GWDY. Dzieci zaśpiewały piosenkę "Segregacja rewelacja" i odegrały przedstawienie oparte na wierszu " Na straganie" Jana Brzechwy.

Po południu natomiast pawilon "Współdzielni" odwiedził przebywający w Pile znany aktor Piotr Zelt.

- Idea podoba mi się niezwykle. Raz, że w nowatorski i fantastyczny sposób łączy nas we wspieraniu osób, którym jest trudniej i gorzej. Dwa, że niesienie pomocy łączy z działaniami chroniącymi przyrodę po prostu. Jestem po porostu zafascynowany tym, co tutaj zobaczyłem i na tyle ile będę mógł,  będę wspierał ten pomysł - powiedział P. Zelt, który w tym celu, zabrał do Warszawy uszyte z firan worki zakupowe.: - Rozdam wśród kolegów, oni wiedzą o co chodzi i myślę, że im się ten pomysł spodoba - zadeklarował.

W weekend każdy znajdzie coś dla siebie
Cenzura w Powiecie Pilskim (OPINIA)
13 grudnia – powtórka z rozrywki

red. | źródło: Piotr Gadzinowksi; zdjęcia: Piotr Gadzinowski