Od wczoraj Piła jest stolicą dzieci

14.11.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#piła   #dzieci   #prawo   #ogólnopolski dzień praw dziecka   #debata   #warsztaty   #spotkania   

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka rozpoczęły się wczoraj w Pile. Pierwszego dnia zaplanowanej na tydzień imprezy odbyły się spotkania ze znanymi ludźmi zajmującymi się prawami dzieci, warsztaty kulinarne dla dzieci z cukrzycą, casting i próba spektaklu teatralnego oraz debata publiczna pod tytułem: " "Prawa dzieci niepełnosprawnych i ich realizacja".  

 

 O godzinie 8.30 w Szkole Podstawowej nr 1 w Pile ekspert Rzecznika Praw Dziecka  Dorota Zawadzka spotkała się z uczniami i poprowadziła  pogadankę o prawach dziecka. 

 
O godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej nr 2  Grzegorz Jach - społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka, autor programu „Profilaktyka a Ty” oraz emerytowany inspektor policji rozmawiał z młodzieżą o dorastaniu, odpowiedzialności, patriotyzmie i historii w kontekście praw dziecka. Opowiadał również o powstającym w Pile spektaklu "Sekret", w którym wystapią uczniowie pilskich szkół wyłonieni podczas castingu. Dzisiaj także w kuluarach Inwest-Parku odbyła się pierwsza próba spektaklu. Premiera przedstawienia odbędzie sie 20 listopada podczas uroczystej gali finałowej Obchodów Dnia Praw Dziecka w Regionalnym Centrum Kultury w Pile.
 
Do Piły przyjechali także przedstawiciele Fundacji Kasisi  - Małgorzata Stafin i Mateusz Gasiński, którzy  spotkali się z wolontariuszami i uczniami w Szkole Podstawowej nr 5. Dzięki współpracy Piły z pilskim Stowarzyszeniem Centrum Wolontariatu  zorganizowano  zbiórkę na rzecz  podopiecznych Fundacji Kasisi,w którą  zaangażowało się ponad 100 wolontariuszy. Wysłannicy Fundacji Kasisi odwiedzili także Salezjańską Szkołę Podstawową i opowiedzieli o swoich podopiecznych-dzieciach chorujących na AIDS,gruźlicę,anemię. 
 
W Pile  odbyła się również debata o zasięgu regionalnym "Prawa dzieci niepełnosprawnych i ich realizacja"  O swoich doświadczeniach opowiadali przedstawiciele organizacji wspierających dzieci niepełnosprawne, ich rodzice, nauczyciele i gość specjalny- Dorota Zawadzka- ekspert Rzecznika Praw Dziecka.Debatę poprowadziła  Ewa Ryczkowska z Fundacji Złotowianka.
 
Kolenym wydarzeniem było  spotkanie dzieci z cukrzycą o tematyce kulinarnej, które poprowadził  zwycięzca czwartej edycji programu MasterChef Polska Damian Kordas, u którego w szóstym roku życia zdiagnozowano cukrzycę. 
 
Ogólnopolskie Obchody Dnia Praw Dziecka potrwają w Pile do 20 listopada. Szczegółowy program uroczystości znajduje się  na stronie pila.pl

To może Cię także zainteresować:
Pilanin opowiadał o swoich podróżniczych pasjach
Jest zwycięstwo Enei PTPS Piła
Wpadła nielegalna tytoniowa manufaktura

red. | źródło: Piotr Gadzinowski; zdjęcia: Jagoda Oburota, Aleksandra Graczyk, Piotr Gadzinowski